Po loňské cykloexpedici po Novém Zélandu, jsme se utvrdili v přesvědčení, že tentokrát by to chtělo zajet do míst, která jsou hůře přístupná, exotika není pocítěna jen vzdáleností země od té naší, lidé nejsou evropští, domov je daleký.... A především se podívat do míst, do kterých bychom v budoucnu už stěží zavítali (s přihlédnutím k našim rostoucím požadavkům na malebnost navštívené země). Jako ideální volbou, i při zpětném hodnocení, se ukázal být Jemen.
Jezdit po zemi bez místního průvodce není zcela jednoduché a proto jsme se museli připravit na časté checkpointy, nebo občasný policejní doprovod. Jemen leží na samém konci Arabského poloostrova a má pověst tradiční arabské země, která se přeměňuje velmi pomalu. Samotní arabové jsou zde velmi přátelští a to tak, že je leckdy těžké poznat zda je na prvním místě přátelství či možnost uzavřít obchod se slibným ziskem.
Vzhledem k tomu, že nejlepším způsobem poznání této země je sledování ze sedla, zvolili jsme jako prostředek putování kolo. Vzhledem k nemalým vzdálenostem, navíc představovanými pouští jsme si naplánovali návštěvu 3 míst. Harazské pohoří, Vádí Doan + Vádí Hadramut a ostrov Sokotra.
Harazské pohoří
Celé Harazské pohoří je pokryto obdělanými rozparcelovanými políčky, která lidé vytvářejí i na zdánlivě nedostupných místech. Vzhledem k horské a kamenité krajině nemají jinou možnost, než políčka vytvořit z kamennů a nanosené hlíny i v prudkých srázech. Protože jsme se zde nacházeli na konci sklizně, značná část políček již byla připravena na jarní osetí. Jemenců je hodně, půdy ale málo, a proto je celá krajina tvořena těmito terasovitými políčky, které tak dávají krajině velmi osobitý ráz. I při návštěvě nejvyšších pater hor jsme se setkávali jen a jen s terasovitými políčky. Veškerá pěší turistika, kterou jsme v této oblasti podnikli byla ve znamení chůze mezi nimi.
Z celé této oblasti na nás nejvíce zapůsobila návštěva města Thula a Kawkaban. Jedná se o historická místa, která jsou oproti okolní krajině umístěna na náhorní vyvýšenině a cesta k nim vede pouze skrze skalní sráz. Nejvyšší partie Thuly jsme navšívili za večerního soumraku a měli možnost rozhlédnout se tak po celé okolní daleké "polní", v tuto dobu hnědé krajině.
Vádí Doan + Vádí Hadramaut
Tato vádí neboli údolí leží na východě země. Údolí jsou pod úrovní okolní krajiny a jsou tedy doslova ukryta před okolním světem. Samotná údolí vznikla rozestoupením rovné kamenné pouštní krajiny a propadem půdy v místě "odtrhu". Okraje zlomu jsou tvořena tvrdým pískovcem a celé údolí je následně vymodelované pravidelnými jednoročními dešti. Navíc se jedná o místa vysoké historické hodnoty, jsou zmíňovány ve Starém zákoně, kde se o oblasti hovoří jako o Štastné Arábii. Hlavními dominantami těchto údolí je město Shibam, které bývá také nazýváno Manhhatan pouště a býválé hlavní město Tarim. Na východě údolí, poblíž s hranicemi s Ománem, se nachází poutní místo Qabr An-nabi Hud na kterém je postavena měšita, která je podle legendy postavena na místě, kde velbloud s prapra vnukem Noea – Hudem – vběhl do skály při útěku před obry.
Celé místo je opravdovou perlou Jemenu. Při vjíždění do údolí jsme na slunci nemohli ani na chvíli postát, jaký to byl nesnesitelný žár. Jakmile jsme zajeli dolů do údolí, v kterém jsou hliněné výškové stavby, palmy, studny, lidé .... cítili jsme se jako v "ráji". Vzhledem k podzimu v oblasti jsme si každý den dopřávali ovoce, obědvali ve stínu stromů a úplně ztratili pojem o prostoru a čase mimo hranice údolí. Tak dokonalé je odtržení tohoto místa od okolního světa.
Sokotra
Ostrov ležící v Indickém oceánu mezi Arabským poloostrovem a Africkým kontintem, nejbližší zemí je Somálsko. Ostrov je endemickým skvostem a díky své odlehlosti od ostaních zemí se dlouhá staletí vyvíjel zcela samostatně a to jak po stránce přírodní, tak po stránce domorodé. Ne nadarmo se mu říka "Galapágy" Indického oceánu. Z přírodních rarit nelze nezmínit Stromy Dračí krve a Lahvovníky. Dále modré, někdy až azurové pobřeží s opuštěnými plážemi. A v neposlední řadě hluboké tůně v horách, které jsou díky vysoké denní vlhkosti vzduchu příjemným osvěžením.
Ze Sokotry bych vyzdvihnul zážitky dva. Jedním je třídenní přechod Vádí Dirhir, které bylo zakončeno putováním skrze "lahvovníkovou krajinu". Lahvoník je rostlina, která dosahuje výše až 3metrů a každý kus je unikát díky svému roztodivnému tvaru. Sám pro sebe jsem si je pojmenoval Trifidi, neb přesně takto bych si je představil. Dalším zážitkem, který byl zase zcela odlišný od všech předchozích, bylo šnorchlování na pláži DiHamry. Pod pláží si nepředstavujte nic v plážovém provedení (slunečníky, naháči, koktejly, ...). Všechny pláže na Sokotře jsou "opuštěné" a jedinou stavbou je kamenná nebo palmová chýše. V té jsme si pujčili vybavení a pustili se do objevování krás podmořského světa. Půlmetrové želvy, hejna různobarevných rybiček, sépie, korály, .... nádhera!
Na konec jsme si nechali motovýlet po severní oblasti nad Sanná. Podívali jsme se do vysoko v horách položené vesnice Shihara, která je známá svým mostem, který je zavěšen mezi dvěma horskými štíty. Taktéž jsme se zastavili ve vesnici Hababa, jejímž „skvostem“ je velká vodní nádrž uprostřed vesnice a to přímo mezi kamennými domy. Poslední den jsme strávili na pestrých orientálních bazarech, neboli tržnicích, neboli vetešnictvích (každý si tam najde to své).
Závěrem
Návštěva Jemenu se ukázala jako výborná volba pro ukojení naších orientálních tužeb. V celé zemi (až na severní oblast) jsem se cítil zcela bezpečně. Ovšem zdání může mnohdy klamat a jen během naší návštěvy byl uskutečněn jeden atentát a jeden únos (výsledek 5 mrtvých turistů).
Rozhodně je Jemen zemí ideální pro turisty a cestovatele, kteří mají svěží myšlení a touhu po nevšedním dobrodružství, představované především sáhodlouhými vyjednávání "snad" o vše. Dopravou z bodu A do bodu B počínaje, neuvěřitelnými cenovými rozpětími v podobě cen za hotely konče. Rozhodně není Jemen zemí pro trekaře, kteří jezdí obdivovat krásy pohoří, malebných údolí, pěkných míst pro stan na zelené louce, ....
Pokud v sobě najdete odvahu pro překonání svého pohodlí, je Jemen dobrou volbou a při jeho poznávání by vás nemělo nic odradit. Pokud už cestujete spíše pohodlným způsobem neboli stylem all inclusiv, Jemenci jsou na Vás a Vaše peněženky velmi dobře připraveni a budete překvapeni komfortem a poskytovanými službami.
Jídlo
Obchod se základními potravinami je témeř všude a ve vesnicích a v každém městě jsou restaurace s velmi dobrým a cenově nenáročným jídlem. Jemenci snídají v těchto podnicích a my jsme se k nim brzy přidali. Po ranním vajíčku se mi vždy jelo moc náramně. Chleba ve formě placky lze koupit i od místních, nevydrží však dlouho a nejlepší je vytažený rovnou z pece.
Voda
Ve všech částech Jemenu jsme si museli kupovat balenou vodu a nebo si vždy ráno nabrat vodu v hotelu a dezinfikovat ji. Nikde nejsou veřejné studny a pro místní je nepochopitelné proč by turista chtěl vodu jinou, než balenou. Jedinou výjimkou jsou oblasti Vádí na východě země, kde je díky bohatým šejkům vybudováno mnoho studní, často opatřených i chladícím zařízením.
Peníze
Výměna je možná na letišti nebo v Sanná ve směnárně, na jedné ulici jich je hned několik vedle sebe. Byly i případy, kdy byla možnost zaplatit dolary. Výběr z bankomatu šel v Sanná provést a využili jsme jej i my, ovšem za velmi tučný poplatek, který si naše banky účtují.
Fotogalerie z celé akce lze shlédnout zde .